Parazitai bunda! 🕷️ Kaip apsaugoti augintinį?

Šiltas oras ir smagūs pasivaikščiojimai gamtoje – didžiausias malonumas mums ir mūsų augintiniams, tačiau šalia šių malonumų slypi pavojus, nes vos tik atšyla oras, suaktyvėja erkės ir kiti parazitai, kurie gali sukelti odos ligas ir pakenkti augintinio sveikatai. Erkės, blusos ir utėlės yra dažniausiai sutinkami išoriniai augintinių parazitai. Išvengti parazitų galima tik reguliariai prižiūrint gyvūno kailį, o parazitams atsiradus, būtina skubiai juos išnaikinti.


DAŽNIAUSIAI PASITAIKANTYS PARAZITAI

Blusos  – dažniausiai pasitaikantys parazitai. Suaugusi blusa maitinasi gyvūno kailyje, tada grįžta į kilimus dėti kiaušinėlių ir vėl maitintis. Tokiu būdu blusos užkrečia augintinius ir teršia namus ištisus metus. Norint pasiekti geriausių rezultatų, būtina ne tik gydyti gyvūną, bet ir išvalyti namus. Blusų kiaušinėliai ilgą laiką gali gyventi kilimuose, grindų tarpuose, o užaugę vėl pulti augintinį. Šių parazitų įkandimai gali sukelti: odos uždegimą, nemalonius pojūčius ir dirginimą, alergines odos reakcijas, blusos gali pernešti ligų sukėlėjus (pvz., kaspinuočius).

Erkės – itin paplitę parazitai. Minta gyvūno krauju, dažnai sutinkamos žolėje. Daugelis erkių yra ligų sukėlėjai, kurie yra pavojingi ir gyvūnams, ir žmonėms. Erkės kelia didelį pavojų augintinių, ypač šunų, sveikatai, nes gali sukelti tokias ligas kaip babeziozė, Laimo liga ir kt. Rizika susirgti erkių platinamomis ligomis yra didelė jei: keliaujate su augintiniu arba vaikštote miške bei pievose; jei žinoma, kad regione yra diagnozuotos erkių platinamos infekcijos; matėte ant augintinio erkę; kieme yra daug krūmų, aukštos žolės ar lapų (tai erkių plitimo vietos); nenaudojate gyvūnams skirtų preparatų nuo erkių.

Utelės – smulkūs kraujasiurbiai vabzdžiai. Visą savo gyvenimą utėlės parazituoja ant gyvūno, kelis kartus per dieną maitinasi augintinio krauju, o iškritusios iš plaukų greitai žūva. Utėles platina jomis užsikrėtę gyvūnai. Turintis utėlių augintinis kasosi, jam prasideda odos uždegimas. Utėlės deda kiaušinius ant plaukų, jie dažniausiai yra gerai matomi ant juodo kailio. Utėlių buvimo požymiai: sausas ir nušiuręs kailis; gali imti slinkti plaukai; jaučiamas niežulys, kartais labai stiprus; utėlių buvimą galima nustatyti plika akimi – ant kailio ir odos matomos ne utėlės, o kiaušinėliai.


KAIP APSAUGOTI AUGINTINĮ?

Yra daug būdų, kurie padės apsaugoti gyvūną nuo parazitų ir sunaikinti juos jau atsiradus. Svarbu stebėti savo augintinį ir naudoti tinkamas priemones. Geriausias rezultatas pasiekiamas, kai naudojamas visas priemonių kompleksas. Rekomenduojame:

1. Šukuokite augintinio kailį.

Reguliarus kailio šukavimas padės augintiniui jaustis bei atrodyti gerai, o šeimininkas turės galimybę pastebėti parazitus. Specialios augintinių šukos turi smulkius dantukus, padedančius efektyviai pašalinti blusas, utėles bei susidariusius nešvarumus iš šunų ir kačių kailio. Jei šukuojant augintinį ant šukų pastebėjote juodas dėmeles, kurios sudrėkinus parausta, – pašalinote blusų ekskrementus. Jei dėmelės baltos – iš kailio iššukavote blusų kiaušinėlius.

2. Maudykite augintinį.

Iššukavus augintinio kailį, rekomenduojama gyvūną išmaudyti. Šampūnai yra puiki prevencinė ir parazitus naikinanti priemonė. Rinkitės kokybišką ir veiksmingą šampūną. Natūralūs gyvūnų šampūnai tik atbaido parazitus, šampūnai su specialiomis medžiagomis juos naikina.

3. Naudokite antiparazitinius antkaklius ar pakabukus.

Antkakliai – labai patogios, lengvai naudojamos ir efektyvios priemonės nuo išorinių parazitų. Galima rinktis natūralius atbaidančius arba atbaidančius ir parazitus naikinančius antkaklius. Viena iš natūralių įsigyti siūlomų priemonių yra gintariniai antkakliai. Gintaras – natūralus akmuo, turintis savybę įelektrinti kailį. Įelektrintas kailis tampa apsauga, neleidžiančia jame įsikurti parazitams.

Dar viena efektyvi nuo erkių, blusų ir utėlių – pakabukai. Ultragarso bangomis veikiantys pakabukai yra natūrali iki 10 mėn. nuo parazitų apsauganti priemonė, kuri tinka bet kokio amžiaus gyvūnams. Tai saugus ir patogus naudoti produktas, kuris palengvins šuns ir jo šeimininko vargus dėl suaktyvėjusių erkių.

4. Naudokite lašus nuo parazitų.

Lašų nuo parazitų galima įsigyti natūralių, kurių veikliosios medžiagos yra eteriniai aliejai ir natūralūs ekstraktai, bei su insekticidais. Natūralūs lašai parazitus tik atbaido, tad jeigu gyvūnas jų jau turi, patartina naudoti lašus, kurių sudėtyje esančios medžiagos nepageidaujamus kailio „gyventojus“ sunaikina. Lašus rinkitės pagal gyvūno amžių ir veislės dydį.

5. Išvalykite užkrėstas vietas.

Reguliariai valykite augintinio guolį, narvą, krepšį ir kitas vietas, kuriose jūsų gyvūnas dažnai būna. Jei augintinis jau turi parazitų, reikėtų išvalyti ir kilimus, baldus bei kitus galimus parazitų židinius. Tam ypač tinka specialios purškiamos antiparazitinės priemonės. Purškiklį reikia purkšti tiesiai ant užkrėstų paviršių, tačiau jo negalima tiesiogiai purkšti ant gyvūnų, žmonių, maisto.


AUGINTINIUI ĮSISIURBĖ ERKĖ, KĄ DARYTI?

Po pasivaikščiojimo su augintiniu gamtoje visada jį apžiūrėkite. Jeigu radote erkę, atsargiai ją ištraukite ir stebėkite, ar neatsirado šių simptomų: stiprus niežulys ar skausmas, dingęs apetitas, karščiavimas, šlubavimas, šlapinimasis su krauju. Saugiai erkę ištraukti padės specialus erkių traukiklis.